IMGS5206

Güzelbahçe’de 19 Mayıs coşkusu

Mili Mücadele’nin 101. Yılında 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Koronavirüs tedbirleri nedeniyle Güzelbahçe’de balkonlarda kutlandı, belediye araçları sokaklarda marşlar çalarak 19 Mayıs coşkusu yaşattı.

İlk tören sabah Güzelbahçe Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü’nün Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk koymasıyla başladı. Akşam 18:00’da belediye araçlarından şarkılar ve marşlar çalınarak sokak ve caddelerde 19 Mayıs Bayramı kutlandı. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Güzelbahçe’de de saatler 19:19’u gösterdiğinde saygı duruş ve istiklal marşı okundu.

 ‘101 yıldır hepimiz aynı gemideyiz’

Bu yıl farklı bayramlar yaşadıklarını söyleyen Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, “Tüm dünyayı etkileyen bir virüsle mücadele ediyoruz. Bu süreç bir arada hep birlikte olduğumuz bayramlarımızı şimdilik kısıtlamış olabilir fakat biz yine de halkımızla birlikte balkonlardan, pencerelerden 19 Mayıs ruhunu yaşatmaya devam ediyoruz. 19 Mayıs’ta ulusal kurtuluş savaşı için yola çıkan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, başka ulusların topraklarını işgal etmek için değil, kendi vatan topraklarını korumak için savaş başlattı. 101 yıl önce Atatürk’ün bindiği Bandırma vapurundayız hepimiz. Hepimiz aynı gemideyiz. Bu ülkenin binlerce yıl payidar kalması için canla başla çalışmaya devam edeceğiz.” dedi. Güzelbahçe Yalı ve Yelki mahallelerinde havai fişek gösterileriyle 19 Mayıs coşkusu doruğa ulaştı.